Pieniński Park Narodowy

piątek, Sierpień 27th, 2010

Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 roku. Park zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych a jest to: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Przełom Dunajca.

Roślinność Penińskiego Parku Narodowego, mimo jego niewielkiej powierzchni jest bardzo ciekawa i zróżnicowana. Najciekawsza roślinność występuje w Masywie Trzech Koron z Wąwozem Szopczańskim i na niedostępnej północnej ścianie Smolegowej Skały. W Pienińskim Parku Narodowym występuje około 1100 gatunków roślin naczyniowych. Występuje tutaj aż 167 gatunków roślin górskich, mimo że Pieniny są niewysokimi górami.

W parku znajduje się ponad siedem tysięcy gatunków zwierząt, w tym około 300 gatunków kręgowców. Z większych ssaków występują: borsuk, dzik, jeleń, ryś, żbik, kuna leśna, sarna. Ze względu na występujące tu jaskinie, w których nietoperze mogą zimować, jest ich aż 15 gatunków. Najcenniejszy wśród nietoperzy, gdyż jest to gatunek rzadki już w całej Europie, występuje tu najliczniej podkasaniec mały. Z rzadkich gryzoni warto wymienić mysz małooką.

Pieniński Park Narodowy jest najchętniej odwiedzanym przez turystów parkiem narodowym w Polsce. Dla ruchu turystycznego udostępniono 35 km szlaków. Zalicza się do nich również, stanowiący atrakcję na skalę europejską, spływ tratwami przełomem Dunajca. W parku znajdują się również punkty widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest również Zamek w Czorsztynie.

Kategoria : Przyroda w Małopolskim